• dsc_0015.jpg
  • dsc_0035.jpg
  • dsc_0041.jpg
  • dsc_0043.jpg

 

znak miasto

 

Login Form

Dojo to sala, na której odbywają się treningi karate. Wchodząc na salę należy wykonać głęboki ukłon w pozycji stojącej (ritsurei) w stronę ściany głównej KAMIZA, na której wisi portret Mistrza Funakoshiego oraz inne symbole karate.

Uczniowie (otagai), z chwilą wejścia do Dojo ustawiają się według stopni zaawansowania, w pozycji musubi-dachi, a ich twarze zwrócone w stronę KAMIZA. Prowadzący trening  Shihan (profesor) lub sensei (nauczyciel) staje naprzeciw uczniów w pozycji musubi-dachi, rozpoczynając trening. Od tej chwili na Dojo obowiązuje cisza, a uczniowie muszą zachować posłuszeństwo wobec nauczyciela.

Podczas ceremonału rozpoczynającego i kończącego trening, trener wydaje komendy w następującej kolejności:

rei (ukłon)
prowadzący wykonuje głęboki ukłon w pozycji stojącej (ritsurei), a uczniowie odpowiadają jeszcze niższym ukłonem

yoi (przygotujcie się)
uczniowie i prowadzący trening stoją w pozycji hachiji-dachi, która charakteryzuje się rozluźnieniem ciała i gotowością do następnego ruchu.

seiza (usiądźcie)
jako pierwszy siada prowadzący, a po nim uczniowie w kolejności zaawansowania, przyklękając najpierw na lewe, a potem na prawe kolano (ten sposób klękania przyjęto z tradycji samurajskiej, kiedy w czasie siadania należało być gotowym do odparcia niespodziewanego ataku mieczem, który był za pasem przy lewym boku). Pozycja ta nosi nazwę zazen - wyprostowane plecy, lekko rozchylone kolana, złączone stopy oraz swobodnie oparte ręce na udach.

mokuso (zamknijcie oczy)
prowadzący i uczniowie siedząc w pozycji zazen zaczynają madytację - próbują wyciszyć umysł, uregulować oddech i przygotować się do intensywnych ćwiczeń

keimoku (otwórzcie oczy)
koniec medytacji

shomen-ni-rei (ukłon)
kłaniają się prowadzący i uczniowie

otagai-ni-rei (ukłon uczniów)
kłaniają się tylko uczniowie

shihan lub sensei-ni-rei (ukłon dla nauczyciela)
najstarszy stopniem wypowiada komendę, kłaniają się prowadzący i uczniowie

kiritsu (powstańcie)
prowadzący wstaje i zajmuje pozycję musubi-dachi, a po nim wstają uczniowie

rei (ukłon)
prowadzący, a po nim uczniowie wykonują ukłon ritsurei - ukłon kończy ceremoniał.

 

Ukłon ritsurei wykonuje się przy wchodzeniu i wychodzeniu z Dojo, a także przed i po wspólnych ćwiczeniach z partnerem. Ukłon jest także wyrazem szacunku dla przeciwnika.

 

 

Literatura:
  • Paweł Fechner, Maciej Ruciński "Karate-do. Pokonać samego siebie"